USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Magazin

NAZİLLİ TİCARET ODASI 2024 YILI ÜYE BULUŞMA TOPLANTILARI TAMAMLANDI

Toplantılara Oto Alım Satımı, Otomotiv Servis Ve Yedek Parça, Akaryakıt İstasyonları, Yük ve Yolcu Taşımacılığı, Tarım ve Ziraat İşletmeleri, Sebze-Meyve-Zeytin ve Zeytinyağı Fabrikaları İle Mühendislik ve Müteahitlik Meslek Grubunda Faaliyet Gösteren Firmaların Temsilcileri Katıldılar

NAZİLLİ TİCARET ODASI  2024 YILI ÜYE  BULUŞMA TOPLANTILARI TAMAMLANDI
15-06-2024 09:39

Meslek Gruplarına göre ayrı ayrı yapılan toplantılarda; Nazilli bölgesi tanıtım filminin ardından Oda tarafından tespit edilen sorunlar ile birlikte üyelerden alınan talepler dikkate alınarak oluşturulan Sorunlar Dosyasıyla ilgili lobi faaliyetleri, bakanlık ve ilgili kurum yetkilileriyle yapılan görüşmeleri içeren tanıtım ve bilgilendirme videosu, hizmet binası, coğrafi işaretler ve TOBB Genel Kurulu Tanıtım Standımızdaki etkinliğimiz ile ilgili görsel sunumlar yapıldı. Toplantılar yeni inşa edilen Oda ek hizmet binasındaki çok amaçlı gold salonda yapıldı.

                2013 yılından bu güne kadar gerçekleştirilen hizmetler ile üyelerin menfaatine olan belgelendirme uygulamaları ve bölgemizde sadece NTO bünyesinde hizmet veren kurum temsilcilikleri hakkında bilgilendirme yapıldı.  

                Nazilli Ticaret Odası faaliyet ve projelerinin üyelerin sorunları ile bölgeyi ilgilendiren ekonomik yatırımların gerçekleşmesi için yapılan çalışmalardan oluştuğu irdelendi.      

 Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN yaptığı konuşmada; katılımınız için teşekkür ediyor, Yönetim Kurulu ve Oda Meclisim adına hoş geldiniz diyorum. 

İlkini geçen yıl gerçekleştirdiğimiz üye buluşma toplantılarının ikincisini gerçekleştiriyoruz.

Ticaret Odası yönetimi olarak üyelerimizin ihtiyaç ve sorunlarının çözümü için çalışıyor, bölgeyi ilgilendiren kamu hizmetleri ve yatırımların sizlerin menfaati doğrultusunda gerçekleşmesi için lobi faaliyetlerimizi aralıksız ve her platformda sürdürüyoruz.

ESNAF KEFALET KREDİSİ BENZERİ BİR SİSTEMİN TİCARET ODASINA KAYITLI ÜYELER İÇİN DE GEÇERLİ OLMASI İÇİN LOBİ FAALİYETİ YÜRÜTÜYORUZ

Nazilli Ticaret Odası olarak gerçekleşmesi için çalıştığımız, her platformda yetkililere iletilen konuların başında; küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaç duyduğu esnaf kefalet kredisi benzeri bir finans sisteminin Ticaret Odası üyeleri için de uygulanması gelmektedir.

Esasen bir kamu kaynağı olan Halk Bankası tarafından tahsis edilen düşük faizli uzun vade ödemeli esnaf kredisinden aynı işi yapan, aynı ölçekteki firmalardan Ticaret Odasına kayıtlı olanların faydalandırılmaması anayasal bir eşitsizliktir.

Esnaf-Tacir ayrımında nasıl ciro ve alım-satım rakamlarına bakılıyorsa, Ticaret Odası üyelerinin de standartları belirlenecek bir kredi sistemiyle daha yüksek oranlarda kredi kullanmaları sağlanmalıdır. Esnaf Kefalet Kredisi devam etmeli ancak Ticaret Odası üyeleri için de benzer bir finans sistemi kurulmalıdır.

Ticaret Odasına kayıtlı üyelerin bu sistemden veya yeni düzenlenecek ayrı bir kredi sistemden yararlanmaları için yasa değişikliği, mevzuat düzenlemesi gerekiyor. 

 

 

 

GELECEĞİN PATRONLARINI YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ

                Diğer önemli bir sorunumuz teknik personel ihtiyacının her geçen gün artmasıdır. “Geleceğin Patronlarını Yetiştirmek İstiyoruz”  sloganı bize ait bir ifade olup bu sloganla konunun önemine dikkat çekmek ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak için gayret gösteriyoruz.  Sınırsız kaynaklara sahip değiliz. Ülke olarak var olmak, ekonomik ve siyasi anlamda bağımsızlığımızı devam ettirebilmek için; çalışmak, üretmek ve ihraç etmek zorundayız. Ancak üretimin her safhasında hatta ticaret hayatının her safhasında meslek eğitimi almış gençlerimize ihtiyaç duymaktayız. Eğer bu konuda gerekli önlemleri almaz ve teknik liselerin sayısını arttırmazsak gelecekte üretim konusunda çok daha büyük sıkıntılar yaşayacağız. Meslek liselerine giden öğrencilerin sanayide çırak olacağı yönündeki yanlış düşünceleri ortadan kaldırmalıyız. Kaldı ki hiç kimse çıraklığını yapmadığı bir işin ustalığını yapamaz, o iş dalında işyeri sahibi yani işinin patronu olamaz.

 Anne babalar olarak evlatlarımızı mümkün olduğunca meslek liselerine yönlendirmeliyiz. Teknik ve mesleki eğitim almış kişinin iş hayatında başarılı olma şansı daha yüksektir.

İş-Kur verilerine göre ülkemizde lisans mezunlarının ancak % 97 si eğitimini aldığı bir işte çalışmaktadır. Diğer bir ifadeyle mesleğiyle ilgili bir işte çalışamayan, iş bulamayan veya bulduğu işe razı olan mutsuz bir genç nesil yetiştiriyoruz. Bu sorunun tek çaresi ilköğretim döneminde öğrencileri; yetenekleri, vasıfları ve başarılarına göre meslek liselerine veya ilgili liselere yönlendirmektir.       

ÖZEL MESLEK LİSELERİ TÜRKİYE’NİN SANAYİ VE TİCARET SEKTÖRÜ İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR

                Bu gün bölgemizde faaliyette bulunan, üretim ve ihracat yapan işletme sahiplerinin önemli bir kısmı meslek lisesi mezunudur. Geleceğin patronları teknik ve mesleki eğitim alan gençlerimiz olacaktır. Şu anda üretim ve imalat yapan işletmelerimizin en büyük ihtiyacı mesleki eğitimini tamamlamış gençlerimizdir.

Ancak bu ihtiyacın karşılanması ve aynı zamanda gençlerimize daha iyi bir gelecek hazırlamak için Özel Meslek Liselerinin sayısını arttırmalıyız. Özel meslek liselerinin kuruluşları kolaylaştırılmalı, bürokratik engeller kaldırılmalı, bu okullar desteklenmelidir.

Bununla birlikte mesleki okullarda görevli öğretmenlerimizin de günümüz teknolojisi ve üretim teknikleri yönünde bilgileri güncellenmeli, belirli dönemlerde branşlarıyla ilgili sanayi işletmelerinde veya üniversitelerde hizmet içi eğitim almaları sağlanmalıdır.

               

BÖLGEYE UZUN YILLAR HİZMET VEREBİLECEK BİR HİZMET BİNASI KAZANDIRDIK. BİNA KOMPLEKSİ TÜM OLANAKLARIYLA ÜYELERİMİZİN HİZMETİNDEDİR

Nazilli Ticaret Odası Hizmet Binası göreve geldiğimiz dönemde planladığımız ilk projelerden birisidir. Odanın eski hizmet ofisi o günün şartlarında dahi ihtiyaçlara cevap veremiyordu. Göreve geldiğimiz ilk yıl, bir çok Odayı ziyaret ettik, fiziki imkanlarını yerinde inceledik. Sonuç itibariyle Nazilli bölgesine yakışır, Odanın tüm hizmetlerine imkan verecek, üyelerimizin yararlanabileceği, toplantı ve iş görüşmelerini yapabilecekleri biz bina yapabilmek için tüm gücümüzle çalışmalar başladık.

Biz 2013 yılında hizmet binasını planlarken şu andaki durumu da öngörmüştük. Yani binayı yaptıktan sonra banka gelsin, noter gelsin, hizmet işletmeleri gelsin demedik. Projemize göre arazi aldık. Hizmet binamızı en az uzun yıllar hizmet verebilecek seviyede ve rezerv alanı ile birlikte tamamladık.  

Projemizde bankaya ve hizmet işletmelerine kiraya verilecek işyerleri belliydi. Nazilli Ticaret Odası ülkenin en donanımlı ve tüm ihtiyaçları karşılayabilecek durumda olan az sayıdaki hizmet binasından birisine sahiptir.

NTO Hizmet Binası; 2014 yılında yapım çalışmalarına başlanmış, 2016 yılında hizmete açılmış, deprem yönetmeliği ile iş sağlığı ve güvenlik kuralları dikkate alınarak inşa edilmiş, başta 500 kişilik bölgenin en büyük konferans salonu olmak üzere çeşitli büyüklükteki dersliklere varıncaya kadar tüm olanaklar üyelerimizin hizmetine sunulmuştur. Üyelerimiz tüm iş görüşmelerini, toplantılarını ve eğitimlerini ücretsiz olarak NTO hizmet binasında yapabilirler.

Biz istedik ki; bizden sonra gelen arkadaşlarımız binayla inşaatla uğraşmasınlar. Sadece üyelerimize hizmet için odaklansınlar. Bunu da başardığımıza inanıyorum.

YENİ SANAYİ MAHALLESİNDE  HALK BANKASI İLE 5.NOTER’IN HİZMETE AÇILMASI İÇİN GAYRET GÖSTERDİK

Özellikle yeni sanayi mahallesinde bulunan Galericiler Sitesindeki üyelerimiz tamamı şehir merkezinde bulunan noterlerden hizmet almalarının çok güç olduğunu, bu nedenle bu bölgede noterlik hizmetinin büyük bir ihtiyaç olduğunu komite toplantılarında ısrarla dile getiriyorlardı. Aynı şekilde diğer meslek komitelerimizden de yeni sanayi mahallesinde Halk Bankası şubesinin açılmasının üyeler için büyük bir kolaylık sağlayacağı şeklinde talepler almaktaydık. 

Nazilli 5.Noteri, TOBB ve Adalet Bakanlığı nezdinde yaptığımız uzun uğraşlar sonucunda Yeni Sanayi Mahallesinde hizmet vermeye başlamıştır. Üretimin ve sanayinin yoğunlaştığı bu bölgede bir noter olması sanayi ve ticaret erbabının işini kolaylaştırmıştır. Adalet Bakanlığı ile Noterler Birliği nezdinde yapılan girişimler neticesinde Oda üyelerimizin çok önemli bir talebi yerine getirilmiştir. Ancak bu sürecin zannedildiği gibi kolay olmadığını ifade etmek istiyorum. 5.Noterin Yeni Sanayi Mahallesinde açılması için Bekir Kuvvet ERİM ‘ in görevde olduğu süre içinde Ankara’da yaptığı görüşmeler ve verdiği desteğin hayati derecede önemli olduğunu belirtmek istiyorum.

Halk Bankası şubesinin açılması da Banka Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler ve özellikle Mustafa SAVAŞ vekilimizin çabaları ile gerçekleşmiştir. Uzun yıllardır özellikle esnaf ve sanatkara destek vermesiyle bilinen Halk Bankası şubesinin Yeni Sanayi Bölgesinde açılmasını, Odanın üyelerimiz için gerçekleştirdiği önemli hizmetlerden birisi olarak görüyorum.

 

ODA BELGELERİNDEN ÜCRET ALMIYORUZ

                2013 yılından bu güne kadar sizlerden yaklaşık 8 Milyon 500 Bin TL tutarında belge ücreti tahsil etmedik, diğer ifadeyle bu miktarda bir gelirden feragat ettik. Üyelerimizin en fazla ihtiyaç duydukları Oda kayıt belgesi, faaliyet belgesi vb belgelerden ücret almıyoruz. Yalnız Ticaret Bakanlığına bağlı olan Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından alınan Harçlar bu muafiyetin dışındadır. Tescil Harçları Bakanlık adına Oda tarafından tahsil edilen bizin herhangi bir tasarrufumuzun olmadığı giderlerdir. Bu nedenle yanlış bir algıyı düzeltmek isterim. Ticaret Sicilinde yapılan tescil işlemleri nedeniyle alınan harç ve giderlerin tamamı Nazilli Ticaret Odasına ödeniyor gibi yanlış bir anlayış var. Bu ücretleri biz Bakanlık adına emaneten tahsil ediyoruz ve almamak gibi bir yetkimiz yok.

ÜYELERİMİZİN TALEP ETTİĞİ BİR ÇOK HİZMETİN ODA BÜNYESİNDE VERİLMESİNİ SAĞLADIK

                Emlakçılık ve Galericilik ile Ağır ve Tehlikeli İşler için alınması zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgeleri sınav ve belgelendirme hizmetini Meybem A.Ş işbirliğinde 2017 yılından beri NTO bünyesinde veriyoruz. Galericilik Mesleki Yeterlilik Belgesi hizmeti Odaya kayıtlı meslek mensuplarının talebi üzerine 2017 yılından beri sürdürülmektedir. Yine galerici üyelerimiz tarafından araç alım-satımlarında yaşadıkları yeni ruhsat ve plaka düzenlenmesiyle ilgili sorunlar TOBB vasıtası ile İçişleri Bakanlığı nezdinde yapılan girişimler sonucunda talep edilen hizmete uygun hale getirilmiştir.   

                Yakın zamana kadar Aydın merkez dışında herhangi bir kurumdan alınması mümkün olmayan K belgesi hizmeti yetkisinin üyelerimizden gelen yoğun talepler neticesinde;   NTO ya verilmesi için Ulaştırma Bakanlığı ve TOBB nezdinde mevzuat değişikliği yapılmasını sağladık. Odamız bir çok ilçe odasında bulunmayan K Belgesi hizmeti vermeye devam etmektedir.

                Sayısal Takograf Kartları için Dijital Ehliyet Hizmeti veriyoruz. 2023 yılına kadar Aydın veya Denizli’ye gidilmesi gereken Dijital Ehliyet Başvuru ve teslim işlemleri Odamız tarafından yürütülmektedir.   

               Üyelerimizden gelen talep ve sorunların ilgili makam ve yetkililere iletilmesi hususu en fazla gayret gösterdiğimiz konuların başında gelmektedir. Bize ilettiğiniz veya bizden talep ettiğiniz her sorun başta Bakanlıklar olmak üzere ilgili makam ve yetkililere mutlaka iletilmektedir. Gerek Odalar Birliği gerek Bakanlıklar nezdinde yapılan tüm toplantılarda bize verilen süre ne kadar az olursa olsun, sizlerin ihtiyaçlarını ve sorunlarını mutlaka aktarıyorum.     

                Ancak talep edilen her hususu gerçekleştirme veya kanunu değiştirme yetkimiz yok. Sürekli olarak güncellenen Sorunlar Dosyası vasıtası ile iştirak ettiğimiz her platformda bu sorunları dile getiriyor ve çözümünü talep ediyoruz.        

Üyelerimizin ticari ve mesleki sahada karşılaştıkları engelleri bertaraf etmek için yetkimiz ve gücümüz dahilinde mücadeleye devam edeceğiz. Ancak bu mücadelede en büyük gücümüz sizlersiniz. Oda faaliyetlerine ve toplantılara daha fazla katkı vermeniz, görüşlerinizi aktarmanız, gönderilen anket ve formlara geri dönüş yapmanız bizim için hayati önem taşımaktadır.

 Hizmetlerimizin odak noktası sizlerin görüş ve talepleridir. Hepinize hayırlı kazançlar ve sağlıklı günler diliyorum- dedi.       

                Toplantılar 15 yıl ve üzerinde kaydı olan üyelere teşekkür belgelerinin takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona ermiştir.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ