USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Magazin

NTO Üye toplantılarına devam ediyor

Nazilli ticaret odası düzenlediği üye buluşmaları toplantılarına devam etti.

NTO Üye toplantılarına devam ediyor
10-06-2024 10:29

Ticaret Odasını temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN, Meclis Başkan Yardımcısı M.Naci MADEN ve Yönetim Kurulu Üyesi Özen AKGÜN ile üyelerin bir araya geldiği toplantıda; 2013 yılından bu güne kadar yapılan Oda faaliyetleri, hayata geçirilen projeler, sürdürülen çalışmalar ve üyelerin talebi üzerine gerçekleştirilen lobi faaliyetleriyle ilgili tanıtım videosu gösterildi. Nazilli Ticaret Odasının üye odaklı hizmet vermeyi amaç edilen bir kurum olduğu, mevzuattan kaynaklanan yasal sorumluluklar ile birlikte yapılan faaliyetlerin tamamının üyelerin talep ettiği iktisadi ve sosyal hususlardan oluştuğu irdelendi.

                    Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN tarafından yapılan açıklamada; üyelerimizin talepleri ve sorunlarının çözümü için gayret gösteriyoruz. Israrla sürdürdüğümüz çalışmalar neticesinde; 2013 yılından bu güne kadar üyelerimizi ilgilendiren bir çok sorunu gündeme getirdik bazı önemli hususların çözülmesini sağladık.

ESNAF KEFALET KREDİSİ BENZERİ BİR SİSTEMİN TİCARET ODASINA KAYITLI ÜYELER İÇİN DE GEÇERLİ OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

Her platformda yetkililere iletilen konuların başında; küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaç duyduğu esnaf kefalet kredisi benzeri bir finans sistemi gelmektedir. Esasen bir kamu kaynağı olan Halk Bankası tarafından sadece Esnaf Odasına kayıtlı üyelere tahsis edilen ancak aynı işi yapan, aynı ölçekteki firmalardan Ticaret Odasına kayıtlı olanların faydalanamadığı uygun faizli bir kredi sistemine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede bu konuda yasa değişikliği yapılması veya yeni bir sistem kurulması için gayretlerimiz devam etmektedir.

GELECEĞİN PATRONLARINI YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ

                Diğer önemli bir sorunumuz nitelikli ve teknik eleman ihtiyacının her geçen gün artması. Üretmeden büyüyebilecek bir ülke değiliz. Sınırsız kaynaklarımız yok. Çalışmak, üretmek ve ihraç etmek zorundayız. Meslek liselerin giden öğrencilerin sanayide çırak olacağı yönündeki yanlış düşünceleri ortadan kaldırmalıyız. Bu gün bölgemizde faaliyette bulunan, üretim ve ihracat yapan işletme sahiplerinin önemli bir kısmı meslek lisesi mezunudur. Geleceğin patronları teknik ve mesleki eğitim alan gençlerimiz olacaktır. Şu anda üretim ve imalat yapan işletmelerimizin en büyük ihtiyacı mesleki eğitimini tamamlamış gençlerimizdir. Anne babalar olarak evlatlarımızı mümkün olduğunca meslek liselerine yönlendirmeliyiz. Teknik ve mesleki eğitim almış kişinin iş hayatında başarılı olma şansı daha yüksektir. Hem ülkemizin geleceği için hem de gençlerimize sağlam bir gelecek hazırlamak için mesleki eğitime önem vermeliyiz. Ben bu anlamda meslek liselerinin sayısının arttırılması gerektiğini düşünüyorum.

SANAYİ VE TİCARET ALANI İHTİYACIMIZ VAR

                Bölgemizin sanayi ve ticaret alanı ihtiyacı var. Kendi sermayesi ile yatırım yapmak isteyen girişimciye yer gösteremiyoruz. Burada belelediye başkanlarımıza da görev düşüyor. Sağolsun Osman Başkanım elinden gelen gayreti gösteriyor. Bakın 2.OSB çalışmaları devam ediyor. Sanayici için önemli bir yatırım alanı olacak. Tüm bölge kazanacak. Nazilli’ye ikinci OSB nin geleceğini, bu konuda çalışmalar yürütüldüğünü söylediğim zaman belirli çevreler ve bazı basın mensupları tarafından yalancı ilan edildim. Ancak çok şükür zaman bizi haklı çıkardı.

                Üyelerimizin istek ve talepleri bizim birinci önceliğimizdir. Sorunlarımızı başta Odalar Birliği olmak üzere ilgili bakanlıklar ve Ankara’da yapılan tüm toplantılarda dile getiriyorum. Bu konuda hiç şüpheniz olmasın. Her toplantıda söz alıyor ve konuları aktarıyorum. Bu nedenle hizmetlerimizin odak noktasını oluşturan sizlerin taleplerini yerinde öğrenmek, yüz yüze fikir alışverişinde bulunmak ve neticesinde Oda hizmetlerine yön vermek için buradayız. Tüm üyelerimizi ayrı ayrı ziyaret etmek mümkün değil. Ancak bu gibi organizasyonlarla sizlerin fikirlerini, sıkıntılarını ve taleplerini öğrenmeye gayret gösteriyoruz. Sorunlarınızı Ticaret Odası’na iletmekten çekinmeyin. Yetkimiz ve imkanımız dahilinde çözüm bulmak için gayret gösteriyoruz.  Katılımınız için teşekkür ediyorum-dedi

                Söz alan Oda üyeleri; sorunların çözüm noktasında gayret gösteren ve bu toplantıyı düzenleyen Oda Yönetim kuruluna teşekkür ettiklerini ifade ettiler.

                Toplantı plaketlerin takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

***

Ticari faaliyetini Bozdoğan’da sürdüren Ticaret Odasına kayıtlı işletme sahipleri ile şirket temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda; Oda faaliyetleri, gerçekleştirilen projeler, Sorunlar Dosyasıyla ilgili yapılan görüşmeler, Bozdoğan yöresine ait coğrafi işaret tescili alınan ürünler ve üyelerin talebi üzerine gerçekleştirilen lobi faaliyetleriyle ilgili tanıtım videosu gösterildi.

               

İbrahim GÖKÇE; Bölgenin Ekonomisiyle İlgili Ticaret Odası Tarafından Yapılan Tespitler Ayrıntılı ve Dikkat Çekici

                Toplantıda bir konuşma yapan Bozdoğan Kaymakamı İbrahim GÖKÇE ; -Yapılan sunumu izledik. Ticaret Odası tarafından bölgenin ekonomisiyle ilgili yapılan tespitler oldukça ayrıntılı ve dikkat çekici. Meslek Liselerine olan ihtiyaç her yıl daha fazla hissediliyor. Başkanın ifade ettiği gibi meslek liseleri bu işin temeli. Meslek Lisesi mezunlarının sayısını arttırmalıyız. Sorunların bir kısmı yerel kurum ve makamlar tarafından çözülebilecek konular. Diğerleri de ilgili bakanlık nezdinde ele alınması gereken sorunlardan oluşuyor. Örneğin Bozdoğan Meslek Lisesi konusunda biz elimizden gelen gayreti gösterdik. Yeni Meslek Lisesi inşaatının sonuna gelindi. Kısa zamanda açılacağını umuyorum. Mesleki eğitim kalitesini arttırmalıyız. Hatta öğrencileri daha mezun olmadan yurt dışına götürebilmeli, meslekleriyle ilgili ufuklarını ve düşüncelerini geliştirmeliyiz. Meslek Lisesi öğrencileri geleceğin işyeri sahipleri ve idarecileri olacaktır. Bu vesileyle bizleri bir araya getiren ticaret odası yönetim kurulu ve yetkililerine teşekkür ediyorum- dedi.   

    

Nazilli Ticaret Odası Olarak Üyelerimizin Menfaati Ve Sorunların Çözümü Noktasında Çalışıyor, Gayret Gösteriyoruz

 

                Toplantıyla ilgili açıklamada bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN; öncelikle davetimize icabet eden ve yüksek katılım gösteren üyelerimize teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum.

Nazilli Ticaret Odası olarak üyelerimizin menfaati ve sorunların çözümü noktasında çalışıyor, gayret gösteriyoruz.

ESNAF KEFALET KREDİSİ BENZERİ BİR SİSTEMİN TİCARET ODASINA KAYITLI ÜYELER İÇİN DE GEÇERLİ OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

Her platformda yetkililere iletilen konuların başında; küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaç duyduğu esnaf kefalet kredisi benzeri bir finans sistemi gelmektedir. Esasen bir kamu kaynağı olan Halk Bankası tarafından sadece Esnaf Odasına kayıtlı üyelere tahsis edilen ancak aynı işi yapan, aynı ölçekteki firmalardan Ticaret Odasına kayıtlı olanların faydalanamadığı uygun faizli bir kredi sistemine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede bu konuda yasa değişikliği yapılması veya yeni bir sistem kurulması için gayretlerimiz devam etmektedir. Ticaret Odasına kayıtlı üyelerimizin aynı şartlarda yararlanabileceği bir  kredi mekanizması oluşturulmasını için gerekli mevzuat değişikliğinin yapılmasını bekliyoruz.

 

GELECEĞİN PATRONLARINI YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ

 

                Diğer önemli bir sorunumuz nitelikli ve teknik eleman ihtiyacının her geçen gün artmasıdır. Güçlü olmak için üretmek zorunda olan bir ülkeyiz. Sınırsız kaynaklarımız yok. En büyük sermayemiz gençlerimiz ve müteşebbis ruhumuz. Dolayısıyla üretimin ve ticaretin her safhasında meslek eğitimi almış, teknik becerisi ve hedefleri olan gençlerimize ihtiyaç duymaktayız. Eğer bu günden gerekli önlemleri almaz, teknik liselerin sayısını ve eğitim kalitesini daha iyi seviyelere çıkartmazsak gelecekte her sektörde büyük sıkıntılar yaşayacağız. Meslek liselerine giden öğrencilerin sanayide çırak olacağı yönündeki yanlış düşünceleri ortadan kaldırmalıyız. Kaldı ki hiç kimse çıraklığını yapmadığı bir işin ustalığını yapamaz, o iş dalında işyeri sahibi yani işinin patronu olamaz. 

 

 

MESLEK LİSELERİNİN SAYISINI ARTTIRMALI, BU OKULLARI CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRMELİYİZ

                Bu gün bölgemizde faaliyette bulunan, üretim ve ihracat yapan işletme sahiplerinin önemli bir kısmı meslek lisesi mezunudur. Geleceğin patronları teknik ve mesleki eğitim alan gençlerimiz olacaktır. Şu anda üretim ve imalat yapan işletmelerimizin en büyük ihtiyacı mesleki eğitimini tamamlamış gençlerimizdir. İş-Kur verilerine göre; Üniversite mezunlarının çok az bir kısmı eğitimini aldıkları meslekte çalışma şansı elde ediyorlar. Bu nedenle anne babalar olarak evlatlarımızı mümkün olduğunca meslek liselerine yönlendirmeliyiz. Teknik ve mesleki eğitim almış kişinin iş hayatında başarılı olma şansı daha yüksektir. Hem ülkemizin geleceği için hem de gençlerimize sağlam bir gelecek hazırlamak için mesleki eğitime önem vermeliyiz. Ben bu anlamda meslek liselerinin sayısının arttırılması gerektiğini düşünüyorum.

                SANAYİ VE TİCARET ALANI İHTİYACIMIZ VAR

                Sorumluluk bölgemizin yaklaşık % 80 inde sanayi ve ticaret alanı ihtiyacı var. Bozdoğan da  bu ilçelerimizden bir tanesi. Müteşebbislere ücreti mukabilinde verebileceğimiz sanayi ve ticaret alanları maalesef yetersiz. Talebe cevap vermiyor.

                Kendi sermayesi ile yatırım yapmak isteyen girişimciye yer gösteremiyoruz. Bütün belediye başkanlarımıza görev düşüyor. Ancak Buharkent, Karacasu, Nazilli ve Bozdoğan’daki sanayi ve ticaret alanı ihtiyacı devam ediyor. Bu konu Odanın tek başına halledebileceği bir konu değil. İmar çalışmaları gerekiyor. Sadece konut alanı değil imar düzenlemeleri ile yeni ticaret alanları, yeni sanayi alanları açmalıyız. Şehreminilerimizden beklentimiz konut alanı ile sanayi/ticaret alanlarının orantılı olarak açılmasıdır.

 

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİMİZİN BÖLGEYE EKONOMİK ANLAMDA DAHA FAZLA KAZANÇ SAĞLAMASI İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ   

 

                Bozdoğan yöresine özgü yerel ürünlerimizin gelecek nesillere vasıflarını yitirmeden aktarılmasını sağlamak için Coğrafi İşaret çalışmalarımız devam etmektedir. Coğrafi işaretli ürünler anlamında Bozdoğan’ın ayrı bir önemi var. Olukbaşı Oğlak Çevirme Kebabı ve Bozdoğan Sucuğu bu güne kadar tescilini aldığımız coğrafi işaretli ürünlerimiz. Bozdoğan Pidesi için müracatımızı yaptık. Diğer ürünlerimiz ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

 

                Geçtiğimiz günlerde Ankara TOBB merkezinde yapılan Genel Kurul etkinliğinde misafirlere Oğlak Çevirme Kebabı ikram ettik. Üst seviyede bir ilgiyle karşılaştık. Bölgenin bilinirliği noktasında önemli bir misyonu gerçekleştirdiğimize inanıyoruz. 

                Biraz önce ifade ettiğim gibi üyelerimizin istek ve talepleri bizim birinci önceliğimizdir. Ancak gönderdiğimiz anketlere geri dönüş olmuyor. Çok az sayıda üyemiz bu anketleri dolduruyor. Hizmetlerimizin odak noktası sizlerin görüş ve talepleri olduğu için bu tür anket ve formları mutlaka doldurmanızı ve Odaya iletmenizi önemle hatırlatmak istiyorum. Üye buluşma toplantılarımız devam edecek-dedi.           

                Toplantı Teşekkür Belgelerinin takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

*****

Ticaret Odasına kayıtlı Karacasu’da faaliyet gösteren üyelerin bir araya geldiği toplantıda; 2013 yılından bu güne kadar yapılan Oda faaliyetleri, yürütülen projeler ve üyelerin talebi üzerine gerçekleştirilen lobi faaliyetleriyle ilgili tanıtım videosu gösterildi. Nazilli Ticaret Odasının üye odaklı hizmet vermeyi amaç edinen bir kurum olduğu, mevzuattan kaynaklanan yasal sorumlulukların yanında faaliyetlerin tamamının üyelerin talep ettiği iktisadi ve sosyal hususlardan oluştuğu irdelendi.

               

Mustafa BÜYÜKYAPICI; Nazilli Ticaret Odası bölgemizin sorunlarını bilen ve çözüme kavuşmaları için gayret gösteren önemli bir meslek kuruluşudur. Karacasu ilçemiz ile ilgili kurumlar arası işbirliği ve dayanışmaya her zaman açık olacağız.

Toplantıda bir konuşma yapan Karacasu Belediye Başkanı Mustafa BÜYÜKYAPICI; - Ticaret Odası tarafından tespit edilen sorunlara vakıfız ve aynı düşüncedeyiz. Önceki görev dönemimizde özellikle sanayi ve ticaret alanı ihtiyacı konusunda bazı çalışmalara başlamıştık. Ancak süremiz yeterli olmadı. Önümüzdeki görev süresi içinde umuyorum yarım kalan projelerimizi ve faaliyetlerimizi tamamlayacağız. Karacasu çok önemli bir turizm destinasyonu. Gerek Afrodisias antik kentinin bilinirliğini arttırmak ve gerekse yayla turizmi potansiyelini harekete geçirmek adına çalışmalarımız olacak. İklimi, toprak yapısı ve tarihiyle büyük bir potansiyel barındıran Karacasu’nun hem ekonomik hem de turizm anlamında hak ettiği değeri görmesi için gayret gösteriyoruz. Bunun içinde Nazilli Ticaret Odası gibi bölgenin menfaati için çalışan kurumlarla her zaman işbirliğine hazırız.

Aynı zamanda Nazilli İl olsun platformunun çalışmalarını önemsiyoruz. Nazilli’nin il olması başta Karacasu olmak üzere yakın çevremizdeki ilçelerin menfaatine olacaktır. Ne zaman gerçekleşir? Tarih konusunda bir şey söylemek zor. Ancak Karacasu olarak platform çalışmalarını desteklediğimizi belirtmek isterim. Bizleri bir araya getirdiği ve yapılan organizasyon için Başkana ve Ticaret Odası yönetimine teşekkür ediyorum-dedi

                Toplantıda sırayla söz alan üyeler kooperatif veya işletmeleriyle ilgili çeşitli ihtiyaç ve sorunlarını dile getirdiler.

 

ÜYE BULUŞMA TOPLANTILARI 2020 YILINDA PLANLANDI

                Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN toplantıda yaptığı konuşmada; aslında bu toplantıları 2020 yılında yapmayı planlamıştık ancak pandemi salgını, küresel kriz ve ardından yaşadığımız Kahramanmaraş Depremi nedeniyle ancak geçtiğimiz yıldan itibaren bu fırsatı bulabildik.

                Yaptığımız hizmetleri ve faaliyetlerimizi sizlere aktaramadığımızı. Odanın çalışmalarından üyelerimizin önemli bir kısmının haberi olmadığını dolayısıyla bir iletişim kopukluğu olduğunu fark ettik. Bu nedenle sizlere misafir olduk ve Allah nasip ederse olmaya devam edeceğiz. Amacımız sizlerin taleplerini ve sorunlarını yerinde öğrenmektir. Sizlerden aldığımız talep ve sorunların çözümü için gayret gösteriyoruz. Israrla sürdürdüğümüz çalışmalar neticesinde; 2013 yılından bu güne kadar üyelerimizi ilgilendiren bir çok sorunu gündeme getirdik bazı önemli hususların çözülmesini sağladık.

 

ESNAF KEFALET KREDİSİ BENZERİ BİR SİSTEMİN TİCARET ODASINA KAYITLI ÜYELER İÇİN DE GEÇERLİ OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

Her platformda yetkililere iletilen konuların başında; küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaç duyduğu esnaf kefalet kredisi benzeri bir finans sistemi gelmektedir. Esasen bir kamu kaynağı olan Halk Bankası tarafından sadece Esnaf Odasına kayıtlı üyelere tahsis edilen ancak aynı işi yapan, aynı ölçekteki firmalardan Ticaret Odasına kayıtlı olanların faydalanamadığı uygun faizli bir kredi sistemine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede bu konuda yasa değişikliği yapılması veya yeni bir sistem kurulması için gayretlerimiz devam etmektedir. Ticaret Odasına kayıtlı üyelerimizin aynı şartlarda yararlanabileceği bir  kredi mekanizması oluşturulmasını için gerekli mevzuat değişikliğinin yapılmasını bekliyoruz.

 

 

 

GELECEĞİN PATRONLARINI YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ

                Diğer önemli bir sorunumuz nitelikli ve teknik eleman ihtiyacının her geçen gün artmasıdır. Üretmek zorunda olan bir ülkeyiz. Sınırsız kaynaklarımız yok. Ancak üretimin her safhasında meslek eğitimi almış, teknik becerisi olan gençlerimize ihtiyaç duymaktayız. Eğer bu günden gerekli önlemleri almaz ve teknik liselerin sayısını arttırmazsak gelecekte her sektörde büyük sıkıntılar yaşayacağız. Meslek liselerine giden öğrencilerin sanayide çırak olacağı yönündeki yanlış düşünceleri ortadan kaldırmalıyız. Kaldı ki hiç kimse çıraklığını yapmadığı bir işin ustalığını yapamaz, o iş dalında işyeri sahibi yani işinin patronu olamaz. 

 

MESLEK LİSELERİNİN SAYISINI ARTTIRMALI, BU OKULLARI CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRMELİYİZ

                Bu gün bölgemizde faaliyette bulunan, üretim ve ihracat yapan işletme sahiplerinin önemli bir kısmı meslek lisesi mezunudur. Geleceğin patronları teknik ve mesleki eğitim alan gençlerimiz olacaktır. Şu anda üretim ve imalat yapan işletmelerimizin en büyük ihtiyacı mesleki eğitimini tamamlamış gençlerimizdir. Anne babalar olarak evlatlarımızı mümkün olduğunca meslek liselerine yönlendirmeliyiz. Teknik ve mesleki eğitim almış kişinin iş hayatında başarılı olma şansı daha yüksektir. Hem ülkemizin geleceği için hem de gençlerimize sağlam bir gelecek hazırlamak için mesleki eğitime önem vermeliyiz. Ben bu anlamda meslek liselerinin sayısının arttırılması gerektiğini düşünüyorum.

                SANAYİ VE TİCARET ALANI İHTİYACIMIZ VAR

                Bölgemizin sanayi ve ticaret alanı ihtiyacı var. Karacasu’da bu ilçelerimizden bir tanesi. Sayın Başkanın da ifade ettiği gibi önceki dönemlerde de Karacasu için bu sorunu dile getirmiştik. Kısa zamanda Karacasu için önemli gelişmelerin olacağını tahmin ediyorum.

                Kendi sermayesi ile yatırım yapmak isteyen girişimciye yer gösteremiyoruz. Bütün belediye başkanlarımıza görev düşüyor. Ancak Karacasu, Nazilli ve Bozdoğan’daki sanayi ve ticaret alanı ihtiyacı devam ediyor. Bu konu Odanın tek başına halledebileceği bir konu değil. İmar çalışmaları gerekiyor. Sadece konut alanı değil imar düzenlemeleri ile yeni ticaret alanları, yeni sanayi alanları açmalıyız.  

 

 

 

TİCARET ODASI SİYASET ÜSTÜ BİR KURUMDUR

 

Bölgenin menfaatleri doğrultusunda, tüm siyasi partilere eşit mesafedeyiz. TOBB’da, TBMM’de ve Ankara’da yapılan tüm toplantılarda bölgenin sorunlarını dile getiriyor ve çözümü için ısrarla talepte bulunuyoruz. Sizlerden gelen isteklerin mutlak surette ilgili makama iletildiğinden emin olabilirsiniz. 

 

                Ayrıca bölgemize özgü yerel ürünlerimizin gelecek nesillere vasıflarını yitirmeden aktarılmasını sağlamak için Coğrafi İşaret çalışmalarımız devam etmektedir.

                Üyelerimizin sorunları bizim birinci önceliğimizdir. Ancak sizlerden geri dönüş noktasında sıkıntılar yaşıyoruz. Belirli dönemlerde veya milletvekillerinin ziyaretlerinde görüşlerinizi alabilmek için sizlere form gönderiyoruz. Sizlerin bu formları doldurmalarını, isteklerini, beklentilerini veya işleriyle ilgili sıkıntılarını bize iletmelerini bekliyoruz. Maalesef çok az sayıda geri dönüş oluyor. Halbuki hizmetlerimizin odak noktası sizlerin görüş ve talepleridir.

                Sorunlarımızı başta Odalar Birliği olmak üzere ilgili bakanlıklar ve Ankara’da yapılan tüm toplantılarda dile getiriyorum. Her toplantıda söz alıyor ve konuları aktarıyorum. Bu nedenle hizmetlerimizin odak noktasını oluşturan sizlerin taleplerini yerinde öğrenmek, yüz yüze fikir alışverişinde bulunmak ve neticesinde Oda hizmetlerine yön vermek için buradayız. Tüm üyelerimizi ayrı ayrı ziyaret etmek mümkün değil. Ancak bu gibi organizasyonlarla sizlerin fikirlerini, sıkıntılarını ve taleplerini öğrenmeye gayret gösteriyoruz. Sorunlarınızı Ticaret Odası’na iletmekten çekinmeyin. Yetkimiz ve imkanımız dahilinde sorunların çözümü için gayret gösteriyoruz. 

                Toplantıya katılımın yüksek olması bizleri mutlu etti. Bu vesileyle toplantımıza icabet eden Karacasu Belediye Başkanımıza, kurum temsilcileri ile siz üyelerimize teşekkür ediyorum. -dedi.  

                Toplantı plaketlerin takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

******

Buharkent’te ilk üye buluşma toplantısı 2023 yılında yapıldı. Bu yıl ikincisi yapılan üye buluşma toplantısında; 2013 yılından bu güne kadar yapılan Oda faaliyetleri, hayata geçirilen projeler, üyelerin talebi üzerine gerçekleştirilen lobi faaliyetleriyle ilgili tanıtım videosu gösterildi. Nazilli Ticaret Odasının üye odaklı hizmet vermeyi amaç edilen bir kurum olduğu, mevzuattan kaynaklanan yasal sorumlulukların yanında faaliyetlerin tamamının üyelerin talep ettiği iktisadi ve sosyal hususlardan oluştuğu irdelendi.

Mehmet EROL; Ticaret Odasının Çalışmalarını Takdir Ediyor Ve Destekliyoruz

                Toplantıda bir konuşma yapan Buharkent Belediye Başkanı Mehmet EROL; -öncelikle bu toplantıyı düzenleyen ve bizleri bir araya getiren Ticaret Odası Başkanı Nuri ARSLAN ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Sanayi ve ticaret alanlarının yeterli olmadığı hususu Ticaret Odasının uzun süredir  dile getirdiği ve benim de katıldığım, hak verdiğim bir konudur. Üretim ve imalat yapacak girişimcinin kendi sermayesi ile uygun alan bulamaması hepimizin ortak sorunu olmalıdır.

                Ticaret Odasının çalışmaları takdire şayandır. Sorunlarımızın tespitinde, bu sorunların ilgili makamlara iletilmesinde üst düzey çaba sarf edildiğini görüyoruz. Hedeflerini yani üyesi için yapmayı düşündüğü faaliyetleri sürekli olarak güncelleyen ve kendini yenileyen bir meslek kuruluşu ancak tebrik edilir diye düşünüyorum.

Başkanın coğrafi işaret çalışmalarında her ilçeye ayrı önem vermesi memnuniyet vericidir. Odanın coğrafi işaret çalışmalarında üstümüze düşen görevi yapmaya hazırız. Buharkent Belediyesi olarak bölgenin kalkınması, refah seviyesinin artması ve daha fazla yatırımın gerçekleşmesi için çaba gösteriyoruz. Önemli mesafeler kat ettik. Buharkent İlçesi, Organize Sanayi Bölgesi, İnciri ve Jeotermali ile Ege bölgesinin gelişmeye ve yatırıma açık önemli noktalarından birisidir - dedi.

 

 

 

Cuma OMURCA; Buharkent Bölgesinin Her Bakımdan Ülkemizin En Şanslı Yerlerinden Birisi Olduğunu Düşünüyorum. Ancak Üretim Ve Ticaret Anlamında Daha Fazla Gayret Gösterilmeli.

                Toplantıda bir konuşma yapan Buharkent Kaymakamı Cuma OMURCA; - Buharkent Ege bölgesinin tarımsal anlamda, enerji anlamında ön plana çıkan şehirlerimizden bir tanesi. Ancak özellikle tarımsal ürünlerin markalı ve katma değer yaratacak şekilde pazarlanması gerektiğini düşünüyorum. Markalaşma var ama daha fazla olmalı.

                Ben esnaf bir ailede yetiştim. Şu anda devlet memuruyum ama aynı zamanda pide ustasıyım. Kaymakam olmamdaki en büyük etkenlerden bir tanesinin; ailemin mesleğiyle ilgili aldığım disiplin ve iş ahlakı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle herkesin ama aileden ama okulda bir mesleği öğrenmesi gerektiğine inanıyorum. O işi yapmak zorunda değil ama bir konuda mesleki eğitim almalı. Kişinin yeteneği doğrultusunda edineceği bir meslek hayatının her döneminde en önemli güvencesi olacaktır.

                Sanayi ve ticaret alanlarının yeterli olmadığı, bu konuda daha hassas hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Üretim imalat yapan her işletme aynı zamanda bölgemizdeki istihdamı da arttırmaktadır. Bu nedenle sanayi ve ticaret alanlarını ihtiyaca cevap verecek şekilde yeniden düzenlemeli yeni sahalar açmalıyız.

                Buharkent’in sahip olduğu tarımsal zenginliğinin desteklenmesi durumunda ticari potansiyeli artacaktır. Buharkent’in jeotermal kaynakları ve jeopolitik konumu çok önemli avantajlar içermektedir. Bizler devlet görevlileri, kamu görevlileri olarak sizlerin yanındayız. Bu vesileyle Sayın Başkan ve toplantının gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum- dedi

 

ESNAF KEFALET KREDİSİ BENZERİ BİR SİSTEMİN TİCARET ODASINA KAYITLI ÜYELER İÇİN DE GEÇERLİ OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

                Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN tarafından yapılan açıklamada;

                Öncelikle davetimize icabet eden Buharkent Kaymakamı Cuma OMURCA ile Belediye Başkanımız Mehmet EROL’a  hoşgeldiniz diyor toplantıya yüksek katılım gösteren siz üyelerimize teşekkür ediyorum.

                Odanın faaliyetleri ve yaptığımız işler konusunda üyelerimize ulaşamadığımızı, kendimizi ifade edemediğimizi, yaptıklarımızı anlatamadığımızı fark ettik. Sizlerden gelen talepler neticesinde her yıl ilçe bazında üye buluşma toplantıları yapmaya karar verdik. Yaptıklarımız hakkında sizleri bilgilendirmek aynı zamanda sizlerin görüş ve isteklerini bire bir yüz yüze öğrenmek için buradayız.  

                Nazilli Ticaret Odası olarak gerçekleşmesi için çalıştığımız, her platformda yetkililere iletilen konuların başında; küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaç duyduğu esnaf kefalet kredisi benzeri bir finans sisteminin Ticaret Odası üyeleri içinde uygulanması gelmektedir.

                Esasen bir kamu kaynağı olan Halk Bankası tarafından tahsis edilen düşük faizli uzun vade ödemeli esnaf kredisinden aynı işi yapan, aynı ölçekteki firmalardan Ticaret Odasına kayıtlı olanların faydalandırılmaması anayasal bir eşitsizliktir. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede bu konuda yasa değişikliği yapılması veya yeni bir sistem kurulması için çalışıyoruz.

                GELECEĞİN PATRONLARINI YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ

                Diğer önemli bir sorunumuz nitelikli ve teknik eleman ihtiyacının her geçen gün artmasıdır. Üretmeden büyüyebilecek bir ülke değiliz. Sınırsız kaynaklarımız yok. Çalışmak, üretmek ve ihraç etmek zorundayız. Üretimin her safhasında meslek eğitimi almış gençlerimize ihtiyaç duymaktayız. Eğer bu konuda gerekli önlemleri almaz ve teknik liselerin sayısını arttırmazsak gelecekte üretim konusunda çok daha büyük sıkıntılar yaşayacağız. Meslek liselerine giden öğrencilerin sanayide çırak olacağı yönündeki yanlış düşünceleri ortadan kaldırmalıyız. Kaldı ki hiç kimse çıraklığını yapmadığı bir işin ustalığını yapamaz, o iş dalında işyeri sahibi yani işinin patronu olamaz. 

                Bu gün bölgemizde faaliyette bulunan, üretim ve ihracat yapan işletme sahiplerinin önemli bir kısmı meslek lisesi mezunudur. Geleceğin patronları teknik ve mesleki eğitim alan gençlerimiz olacaktır. Şu anda üretim ve imalat yapan işletmelerimizin en büyük ihtiyacı mesleki eğitimini tamamlamış gençlerimizdir. Anne babalar olarak evlatlarımızı mümkün olduğunca meslek liselerine yönlendirmeliyiz. Teknik ve mesleki eğitim almış kişinin iş hayatında başarılı olma şansı daha yüksektir.

                Hem ülkemizin geleceği için hem de gençlerimize sağlam bir gelecek hazırlamak için mesleki eğitime önem vermeliyiz. Ben bu anlamda meslek liselerinin sayısının arttırılması gerektiğini düşünüyorum.

COĞRAFİ İŞARET ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİYOR VE HER BÖLGE İÇİN AYRI ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ

Bölgemize özgü yerel ürünlerin gelecek nesillere özelliklerini yitirmeden aktarılmasını sağlamak için uzun süredir Türk Patent Kurumu nezdinde tescil çalışmaları yapıyoruz. Bir ürünün veya gıda maddesinin coğrafi işaretli olmasının önemi yıllar içinde daha iyi anlaşılacak. Bu güne kadar 6 ürünümüzün tescilini aldık. Coğrafi İşaret nedeniyle bölgenin bilinirliği de artmaktadır. Olukbaşı Oğlak Çevirme Kebabına geçen hafta TOBB Genel Kurulunda gösterilen ilgi neticesinde Olukbaşının bilinirliğinin % 100 arttığına inanıyorum.  

Aynı şekilde şu anda Buharkent için bir ürünümüzle ilgili tescil başvurumuzu yaptık. Daha başka ürünler konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Yöreye ait bilginiz dahilinde olan ürünler var ise bunların tescilinin yapılması geleceğe aktaracağımız en önemli miraslardan birisi olacaktır. Bu konuda Nazilli Ticaret Odası olarak gerekli desteği vermeye hazırız.     

                SANAYİ VE TİCARET ALANI İHTİYACIMIZ VAR

                Bölgemizin sanayi ve ticaret alanı ihtiyacı var. Buharkent sanayi alanı ve organize sanayi konusunda diğer ilçelerimize göre daha şanslı. Ancak Karacasu, Nazilli ve Bozdoğan’da kendi sermayesi ile yatırım yapmak isteyen girişimciye yer gösteremiyoruz. Belediye başkanlarımızın sorumlulukları çok fazla ancak bu konuda yıllardır beri süregelen ihmale son verilmesi gerekiyor. Israrla belirttiğimiz üzere Aydın’ın doğusu olarak tabir edilen yedi ilçede sanayi ve ticaret alanı ihtiyacı devam ediyor. Yeni seçilen Belediye Başkanlarımıza bu konuyu aktardık. Biz aktarmakla mükellefiz. Takdir edersiniz ki bu sorun Odanın yetkilerini aşıyor. Konut alanlarını da ihtiyaç var ancak imar düzenlemelerinde sanayi/ticaret alanları ile konut alanları orantılı açılmalı diye düşünüyorum.

                Değerli üyelerimiz, Odanın faaliyetlerini sizlerin istek ve taleplerine göre planlıyoruz.  Sorunlarımızı başta Odalar Birliği olmak üzere ilgili bakanlıklar ve Ankara’da yapılan tüm toplantılarda dile getiriyorum. Her toplantıda söz alıyor ve konuları aktarıyorum. Bu nedenle hizmetlerimizin odak noktasını sizlerin görüş ve talepleri oluşturmaktadır. Oda faaliyetleri üyelerimizin taleplerine göre planlanmaktadır. Bu anlamda tüm üyelerimizi ayrı ayrı ziyaret etmek pratikte mümkün değil. Sorunlarınızı Ticaret Odası’na iletmekten çekinmeyin. Sizlere anket ve formlar gönderiyoruz. Ancak geri dönüşler çok çok az oluyor. Sizden ricamız bu anket ve formları bir satır olsa bile doldurmanızdır. Biz size mutlaka dönüş yapıyoruz. İlgili üye ile talep ettiği konuyu ayrıntılı olarak görüşüyoruz. Sorunlarınıza yetkimiz ve imkanımız dahilinde çözüm bulmak için gayret gösteriyoruz. Üye buluşma toplantılarımız devam edecektir. Katılımınız için teşekkür ederim -dedi

                Söz alan Oda üyeleri; Odadan çözümünü bekledikleri konular hakkında düşüncelerini ifade ettiler. Üyeler toplantıyı düzenleyen Nuri ARSLAN nezdinde Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür ettiklerini ifade ettiler.

                Toplantı plaketlerin takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

****

Toplantıda; Bölge ekonomisini konu alan Nazilli bölgesi tanıtım filminin ardından  Oda tarafından tespit edilen sorunların yanında üyelerden alınan talepler dikkate alınarak oluşturulan sorunlar dosyasıyla ilgili lobi faaliyetleri ve üst düzey yetkililerle yapılan görüşmeleri içeren tanıtım ve bilgilendirme videosu gösterildi. 2013 yılından bu güne kadar gerçekleştirilen hizmetler ile üyelerin menfaatine olan belgelendirme uygulamaları ile bölgemizde sadece NTO bünyesinde hizmet veren kurum temsilcilikleri hakkında bilgilendirme yapıldı.  

                Nazilli Ticaret Odası faaliyet ve projelerinin üyelerin sorunları ile bölgeyi ilgilendiren ekonomik yatırımların gerçekleşmesi için yapılan çalışmalardan oluştuğu irdelendi.      

                 Bekir Kuvvet ERİM; Milletvekilliği Dönemimde Nazilli Ticaret Odası Tarafından Tespiti Yapılıp Başkanlık Tarafından İletilen Konuların Bölgenin Menfaatine Olacak Şekilde Gerçekleşmesi İçin Gayret Gösterdim

27.Dönem Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet ERİM yaptığı konuşmada; - T.B.M.M‘ de bulunduğum süre içinde Nazilli ve bölgeyle ilgili tüm sorunların çözümü için çalıştık ve gayret gösterdik. Bölgenin menfaatleri doğrultusunda faaliyet gösteren  her kurum gibi Ticaret Odası tarafından yapılan tespitler veya talepler de bizim için önemlidir. Yetkimiz dahilinde olan konularda gerekli desteği vermeye özen gösterdim.

Halledilen sorunlar olduğu gibi çözülemeyen konular da olmuştur. Ancak önemli olan iyi niyet içinde çalışmak ve gayret göstermektir.

Odanın uzun süredir dile getirdiği konulardan en önemlilerinden bir tanesi sanayi ve ticaret alanı ihtiyacıdır. Yatırım taleplerinin karşılanması ve bölgenin kalkınması için önemli olan 2.Organize Sanayi Bölgesinin kurulması için. Esençay ve Toygar Mahallesi mevkiinde mülkiyeti Hazineye ait uygun arazileri tespit ettik ve tapularını çıkarttık. Nazilli 2.OSB’nin kurulması için Bakanlığa başvuru yapıldı. 

Nazilli 2.Organize Sanayi Bölgesi sadece Nazilli’nin değil aynı zamanda bölgenin kalkınması ve yöreye özgün ürünlerin işlenmesinde hayati bir rol oynayacak, müteşebbisin sanayi alanı talebi önemli ölçüde karşılanacaktır diye düşünüyorum.  Organize Sanayi Bölgesi ve Sanayi Alanı gibi projelerin en kısa sürede hayata geçirilmesi gerekir. Bu nedenle çalışmalara hepimiz destek vermeliyiz.

Bu vesileyle bizleri bir araya getiren Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve Meclisi ile tüm Oda yetkililerine teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum-dedi.   

Nuri ARSLAN; ÜYELERİMİZ İLE BİR ARAYA GELMEYE, KARŞILIKLI FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ   

Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN yaptığı konuşmada; katılımınız için teşekkür ediyor, Yönetim Kurulu ve Oda Meclisim adına hoş geldiniz diyorum. 

İlkini geçen yıl gerçekleştirdiğimiz üye buluşma toplantılarının ikincisini gerçekleştiriyoruz.

Ticaret Odası yönetimi olarak üyelerimizin ihtiyaç ve sorunlarının çözümü için çalışıyor, bölgeyi ilgilendiren kamu hizmetleri ve yatırımların sizlerin menfaati doğrultusunda gerçekleşmesi için lobi faaliyetlerimizi aralıksız ve her platformda sürdürüyoruz.

 

ESNAF KEFALET KREDİSİ BENZERİ BİR SİSTEMİN TİCARET ODASINA KAYITLI ÜYELER İÇİN DE GEÇERLİ OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

Nazilli Ticaret Odası olarak gerçekleşmesi için çalıştığımız, her platformda yetkililere iletilen konuların başında; küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaç duyduğu esnaf kefalet kredisi benzeri bir finans sisteminin Ticaret Odası üyeleri için de uygulanması gelmektedir.

Esasen bir kamu kaynağı olan Halk Bankası tarafından tahsis edilen düşük faizli uzun vade ödemeli esnaf kredisinden aynı işi yapan, aynı ölçekteki firmalardan Ticaret Odasına kayıtlı olanların faydalandırılmaması anayasal bir eşitsizliktir.

Esnaf-Tacir ayrımında nasıl ciro ve alım-satım rakamlarına bakılıyorsa, Ticaret Odası üyelerinin de standartları belirlenecek bir kredi sistemiyle daha yüksek oranlarda kredi kullanmaları sağlanmalıdır. Esnaf Kefalet Kredisi devam etmeli ancak Ticaret Odası üyeleri için de benzer bir finans sistemi kurulmalıdır. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede bu konuda yasa değişikliği veya mevzuat düzenlemesi yapılması için çalışıyoruz.

GELECEĞİN PATRONLARINI YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ

                Diğer önemli bir sorunumuz nitelikli ve teknik eleman ihtiyacının her geçen gün artmasıdır. Ülke olarak var olmak, ekonomik ve siyasi anlamda bağımsızlığımızı devam ettirebilmek için; çalışmak, üretmek ve ihraç etmek zorundayız. Üretimin her safhasında meslek eğitimi almış gençlerimize ihtiyaç duymaktayız. Eğer bu konuda gerekli önlemleri almaz ve teknik liselerin sayısını arttırmazsak gelecekte üretim konusunda çok daha büyük sıkıntılar yaşayacağız. Meslek liselerine giden öğrencilerin sanayide çırak olacağı yönündeki yanlış düşünceleri ortadan kaldırmalıyız. Kaldı ki hiç kimse çıraklığını yapmadığı bir işin ustalığını yapamaz, o iş dalında işyeri sahibi yani işinin patronu olamaz.  Anne babalar olarak evlatlarımızı mümkün olduğunca meslek liselerine yönlendirmeliyiz. Teknik ve mesleki eğitim almış kişinin iş hayatında başarılı olma şansı daha yüksektir.

ÖZEL MESLEK LİSELERİ TÜRKİYE’NİN SANAYİ VE TİCARET SEKTÖRÜ İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR

                Bu gün bölgemizde faaliyette bulunan, üretim ve ihracat yapan işletme sahiplerinin önemli bir kısmı meslek lisesi mezunudur. Geleceğin patronları teknik ve mesleki eğitim alan gençlerimiz olacaktır. Şu anda üretim ve imalat yapan işletmelerimizin en büyük ihtiyacı mesleki eğitimini tamamlamış gençlerimizdir.

Ancak bu ihtiyacın karşılanması ve aynı zamanda gençlerimize daha iyi bir gelecek hazırlamak için Özel Meslek Liselerinin sayısını arttırmalıyız. Özel meslek liselerinin kuruluşları kolaylaştırılmalı, bürokratik engeller kaldırılmalı, bu okullar desteklenmelidir. Maalesef mevcut meslek liselerinden mezun olan gençlerin mesleki bilgi ve nitelikleri reel sektörün ihtiyaç duyduğu seviyede değildir.    

 

TİCARET ODASI HİZMET BİNASI ÜYELERİMİZİN HİZMETİNDEDİR

Nazilli Ticaret Odası Hizmet Binası göreve geldiğimiz dönemde planladığımız ilk projelerden birisidir. Odanın eski hizmet ofisi ile şu anda sahip olduğumuz imkanların mukayesesi bile yapılamaz. Eski hizmet binasında üyelerimizin yararlanabileceği, toplantı ve iş görüşmelerini yapabilecekleri en küçük bir alan yoktu. Şimdi ise 500 kişilik bölgenin en büyük konferans salonundan çeşitli büyüklükteki dersliklere varıncaya kadar tüm olanaklar üyelerimizin hizmetine sunulmuştur. Tüm iş görüşmelerini, toplantılarını ve eğitimlerini ücretsiz olarak NTO hizmet binasında yapabilirler.

ODA BELGELERİNDEN ÜCRET ALMIYORUZ

                2013 yılından bu güne kadar sizlerden yaklaşık 8 Milyon 500 Bin TL tutarında belge ücreti tahsil etmedik, diğer ifadeyle bu miktarda bir gelirden feragat ettik. Üyelerimizin en fazla ihtiyaç duydukları Oda kayıt belgesi, faaliyet belgesi vb belgelerden ücret almıyoruz. Yalnız Ticaret Bakanlığına bağlı olan Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından alınan Harçlar bu muafiyetin dışındadır. Tescil Harçları Bakanlık adına Oda tarafından tahsil edilen bizin herhangi bir tasarrufumuzun olmadığı giderlerdir. Bu nedenle yanlış bir algıyı düzeltmek isterim. Ticaret Sicilinde yapılan tescil işlemleri nedeniyle alınan harç ve giderlerin tamamı Nazilli Ticaret Odasına ödeniyor gibi yanlış bir anlayış var. Bu ücretleri biz Bakanlık adına emaneten tahsil ediyoruz ve almamak gibi bir yetkimiz yok.

ÜYELERİMİZİN TALEP ETTİĞİ BİR ÇOK HİZMETİN ODA BÜNYESİNDE VERİLMESİNİ SAĞLADIK

                Emlakçılık ve Galericilik ile Ağır ve Tehlikeli İşler için alınması zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgeleri sınav ve belgelendirme hizmetini Meybem A.Ş işbirliğinde 2017 yılından beri NTO bünyesinde veriyoruz.

                Yakın zamana kadar Aydın merkez dışında herhangi bir kurumdan alınması mümkün olmayan K belgesi hizmeti yetkisinin NTO ya verilmesi için Ulaştırma Bakanlığı ve TOBB nezdinde mevzuat değişikliği yapılmasını sağladık. Odamız bir çok ilçe odasında bulunmayan K Belgesi hizmeti vermektedir.

                Sayısal Takograf Kartları için Dijital Ehliyet Hizmeti veriyoruz. 2023 yılına kadar Aydın veya Denizli’ye gidilmesi gereken Dijital Ehliyet Başvuru ve teslim işlemleri Odamız tarafından yürütülmektedir.   

 

                Değerli Üyelerimiz sizlerden gelen talep ve sorunların ilgili makam ve yetkililere iletilmesi hususu en fazla gayret gösterdiğimiz konuların başında gelmektedir. Bize ilettiğiniz veya bizden talep ettiğiniz her sorun başta Bakanlıklar olmak üzere ilgili makam ve yetkililere mutlaka iletilmektedir.

Ancak şunu da hatırlatmak isterim ki; talep edilen her hususu gerçekleştirme veya kanunu değiştirme yetkimiz yok. Ancak hazırladığımız ve sürekli güncellenen Sorunlar Dosyası vasıtası ile iştirak ettiğimiz her platformda bu sorunları dile getiriyor ve talep ediyoruz.        

Sorunların çözümü için çaba göstermeyi sürdüreceğiz. Üye buluşma toplantılarımız devam edecektir. Ancak siz üyelerimizin sorunların aktarılması konusunda daha fazla katılım göstermesini bekliyoruz.

 Hizmetlerimizin odak noktası sizlerin görüş ve talepleridir. Hepinize hayırlı kazançlar ve sağlıklı günler diliyorum- dedi.       

                Toplantı 15 yıl ve üzerinde kaydı olan üyelere teşekkür belgelerinin takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ