USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Köşe Yazısı

KULİSLER NE DİYOR?

Sabahın altısında gülücük atıp, şaklabanlık yapan Gecem’in sesine uyanan zengin ve yakışıklı bir aristokrat olarak hepinize günaydın. Gecem’in altını değiştirdim, karnını doyurdum ve uyuttum. Yaklaşık bir saat vaktim var. Normalde taze sıkılmış portakal suyumu yudumlayarak keyif yapmam gerekir ama siz kıymetli okuyucularıma kıyamadığım için o vakti de köşe yazıma ayırdım.

KULİSLER NE DİYOR?
07-09-2023 09:00
AYDIN

Yerel seçim süreci resmen olmasa da başladı artık.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Aydın’a gelip Özlem Çerçioğlu’na olan güvenini açıklamasının yankısı çok oldu.

Taşların yerinden oynayacağı hissiyatı da ortadan kayboldu.

*

Uzun zamandır kaderine terk edilmiş, ancak Ömer Günel ile tekrar eski şatafatlı günlerine dönmeye başlayan Kuşadası için de Ömer Günel’in adaylığı kesin gibi.

Hatta başka aday adayı olmadığı yönünde duyumlarım da var.

Ak Parti’de eski ilçe başkanı Mustafa Gökçe aday adayı. Bu noktada kendi menfaati için yaşadığı ilçeye zarar vermeyi bile göze alan birinin adaylığı ne kadar doğru olur Ak Parti bunu konuşmalı.
Eskiden CHP’li olan Belediye Başkanı Esat Altıngün küsüp Ak Partili olmuştu şimdi hangi partiden belli olmayan aday adaylığını duyurdu. Yani aday adayı var, parti aranıyor.

*

Diğer yandan Didim’de her ne kadar Deniz Atabay potansiyel aday olsa da Murat Kalaycı’nın da kulislerde isminin geçtiğini duyuyorum.

Basın da çok yer almasa da Didim Belediyesi Aydın’daki hizmetlerin birçoğunun aslında öncüsü.

Bakmayın siz hunharca eleştirilere, menfaati bitenin dostluğu da biter derler ya, Didim’de Deniz başkanın bazı kesimlerce eleştirilmesinin nedeni de menfaat sağlayamadıklarındandır.

Deniz Atabay, Didim de güçlüdür.

Ak Parti’nin adayının eski ilçe başkanı Maşallah Subaşı ismi öne çıkmış durumda.

Bir de Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş konusu var. “Ak Parti gösterirse Ak Parti olmazsa CHP’den aday adayı olurum” dediğine yönelik kulislerde konuşulanlar var.

*

Söke’nin kaderi malum.

Son iki belediye başkanından yüzü gülmedi.

CHP’nin adayı kuvvetle muhtemel Fatih Akkentli olacak. Uzun zamandır sahada çalışıyor ve bence bunu hak etti.

Söke CHP Örgütü topyekün Fatih Akkentli’nin arkasında saf tutmuş durumda. Hatta mevcut Belediye Başkanı Mustafa İberya Arıkan da aday olmayacağını ve Fatih Akkentli’yi desteklediğini söylüyor.

Fatih Akkentli konusunda Özlem Çerçioğlu’nun desteğini söylemeye bile gerek yok.

Ak Parti de eskiden CHP’li olan sonra Demokrat Parti’ye geçen ve şimdi Ak Parti’de siyaset yapan Mustafa Akıllı ve CHP’li eski belediye Başkanı Süleyman Toyran ismi konuşuluyor.

MHP’de ise Yusuf Keremit ismi öne çıkarken Ak Partili eski vekil Metin Yavuz’un kardeşi Tekin Yavuz ismi de gündemde.

*

Aydın’ın en büyük ilçelerinden biri olan Nazilli’de işler biraz daha karışık.

Memleket Partisi adayını açıklayan ilk parti oldu.

İlçe Başkanlığı görevini başarıyla sürdüren Ali Çetinkaya aday olarak ilan edildi.

CHP’de potansiyel ve kazanabilecek aday olarak eski ilçe başkanı Serkan Sevim ismi ön plana çıkıyor. Serkan Sevim isminin ön plana çıkmasının sebeplerinden biri son seçimdeki inanılmaz çalışma potansiyeli ve dürüstlüğü olarak gösteriliyor.

Diğer yandan Mert Öreroğlu ve Kadir Mutlu isimleri de potansiyel aday olarak kulislerde konuşuluyor. Sanırım Özlem Çerçioğlu’nun desteğini hangisi alırsa o aday olur.

CHP ve Ak Parti arasında kendi isteğiyle mekik dokuyan bir isim de en son Ak Parti’den Kuşadası Belediye Başkan Adayı Esat Ergüler.

Kendisi daha önce ANAP’tan ve Demokrat Parti’den belediye başkanlığı yapmıştı.

*

Ak Parti’de de işler karışık. İyi Parti’den başkan seçilip Ak Parti’ye transfer olan Kürşat Engin Özcan’ın yaptığı hizmetler ortada. Ancak seçmen verdiği oya ihanet ettiğini düşündüğü Özcan’a sırtını dönebilir. Burada en önemli faktör Kürşat Engin Özcan’ın parti değiştirirken saçtığı ‘Nazilli il olacak’ umududur. Yani Nazilli seçim öncesi il olmazsa mevcut başkanı zor bir süreç bekliyor olacak.

Ayrıca Ak Parti’de eski ilçe başkanı ve milletvekili adayı (ki kıl payı meclise gidemeyen) Mustafa Abak’ın da potansiyel aday olduğu kulislerde konuşuluyor. Mustafa Abak’a bu konuyu sordum, kendisinin böyle bir düşüncesi olmadığını söyledi.

Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan da aday olarak ismi konuşulan isimlerden birisi. Aynı şekilde kendisini arayıp sordum. Yaptıklarının insanlar tarafından görülüp, takdir edildiğini ancak kendisinin şimdilik böyle bir niyetinin olmadığını söyledi. Son olarak da “Yarını kimse bilemez” diye ekledi.

*

Nazilli biraz geniş yer tutacak o nedenle diğer ilçeleri sonraya bırakacağım.

Nazilli’de hiç şüphesiz en güçlü partilerden birisi MHP.

MHP kulisleri Gürdal Yüzügüler ismini gündeme getirmiş olsa da halen büyük bir kesimin mevcut İl Başkanı ve Nazilli eski Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ı aday olarak görmek istediklerini söyleyebilirim.

*

Nazilli İyi Parti cephesinde de ilginç şeyler olmuyor değil.

Seçilmiş belediye başkanını Ak Parti’ye kaptıran İYİ Parti’nin ne yapacağı da merak konusu olmuş durumda.

Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan’ın ismi İYİ Parti kulislerinde de konuşuluyor.

Mevcut İlçe Başkanı Durmuş Kural, partinin kurulmasından bu yana emek veren Gonca Türk Yelkovan ve Recep Sakarya isimleri de ön plana çıkıyor.

Ancak ismi hepsinden daha fazla öne çıkan bir isim dikkat çekiyor.

O da MHP eski İlçe Başkanı Cüneyt Korkmaz.

Nazilli’de çok sevildiği söylenen Cüneyt Korkmaz’ın aday gösterilmesi halinde kazanabileceği de dillendiriliyor.

*

Dediğim gibi Nazilli cephesi biraz uzun oldu. Bu nedenle diğer ilçeleri ve Büyükşehir’i sonraya bırakıyorum.

Sadece şunu eklemek istiyorum.

Ak Parti’de dikkatimi çeken şey hep ithal veya aynı isimler olması. Mesela partinin kurucularından ve Milletvekilliği de yapmış olan Mehmet Erdem ile Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı eski Milletvekili Abdurrahman Öz neden kenarda tutuluyor?

Her partiden oy alabilecek kapasitede olan Abdurrahman Öz ismi her ne kadar konuşuluyor olsa da, Ak Parti kendi evlatlarını ikinci plana atıyor, ithal adaylarla seçime gidiyor görüntüsü ortaya çıkıyor.

Bunu da başka bir gün detaylı konuşalım.

Kızım uyanmak üzere, öpüyorum gözlerinizden.

 

GÜNÜN SÖZÜ

“..dertleri yastık yaptık, çileyi yorgan.. ne hal kaldı, ne de halden anlayan..”

 

GÜNÜN TESPİTİ

“..hayatı eğlenerek istiyorsan kalbini hep çocuk tut..”

 

BEN

“..ben iyi biriyim ama kötü olmam gerekirse o konuda da iyi biriyim..”

 

KADINLAR&ERKEKLER

“..aşksız bir kadın ‘güneşsiz’ çiçek gibidir, solar gider..”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ