USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Aydın'da İz Bırakanlar - Mehmet Genç

Aydın'da İz Bırakanlar - Mehmet Genç
11-06-2024

Mehmet GENÇ; Şair-Yazar Emekli İngilizce Öğretmeni.

Saygı değer dostum, arkadaşım Mehmet Genç’in ölüm yıl dönümü yaklaşmakta, Bu nedenle aktivefa olarak daha önce Güven Haber Gazetesinin “Aydın’a İz Bırakanlar” köşesinde yayınlanmış olan bu yazımı onu anmak, yâd etmek ve hatırlatmak için tekrar yayınlama kararı verdim.

 Yıllarca Aydın Lisesi bahçesinde ve Ali beyin restoranında şiir üzerine konuştuğum. Saygı değer dostum Mehmet Genç’in vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş oldum. Bir süre Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesinde tedavi gören Genç, Genel Cerrahi Bölümü’nde gerçekleştirilen pankreas ameliyatı sonrası yine aynı hastahanede tedavi altına alınan Mehmet Genç yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamıyarak 14 Haziran 2021 (pazartesi günü) saat 20.00 sıralarında yaşamını yitirdi.

Aydınlıların yakından tanıdığı Mehmet Genç’in acı haberi başta ailesi, öğrencileri, sevenlerini ve Aydın’ı yasa boğdu. Mekânın cennet olsun aziz dostum. Işıklar içinde uyu.

Aydına ilk geldiğim yıllarda 1994 yılının Nisan ayında Eski Yeni Caminin karşı tarafında bulunan Ali Beyin (ONGAN) restoranında Ali Bey Şair Mistir Genç diye tanıştırdı ve ondan sonraki her konuşmamız şiir üzerine, şiir tadında oldu. Aydının Güzide ve Ödüllü Şairi Aydın Lisesi emekli İngilizce Öğretmeni Mehmet GENÇ’in Kaleminden yaşam öyküsü.    

1955 Koçarlı-Kızılkaya Köyünde üç çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu olarak dünyaya geldi İlkokulun son iki yılını Aydın da yaşayan dört çocuklu amcasının yanına beşinci çocuk olarak yerleşti. Güzelhisar İlkokulu'nda vurdun en çok kitap yazan Sayın Muzaffer İzgü’nün öğrencisi olma onurunu taşıyor Yazma ve okuma alışkanlığını Tahrir (yazma) derslerinde bu dönemde kazandı.

Ortaokul ve Lise eğitimini Aydın Lisesinde tamamladı Lise ikinci sınıftayken Milli Eğitim Bakanlığının açtığı Liseler Arası Kompozisyon Yarışmasına edebiyat öğretmenlerininönerisi üzere katıldı ve Türkiye üçüncüsü oldu.

Arkadaşlarıyla birlikte duvar gazetesi çıkardı, okul radyo kurulunda çalıştı. Edebiyat dünyasına "1976’dan Esintiler”adlı şiir antolojisinde ilk şiiri yayınlandı İzmir Buca eğitim Enstitüsü İngilizce Öğretmenliği bölümünü Haziran döneminde(1979) ilk on arasında bitirdiğinden, nokta tayin olarak Aydın Lisesi’ne İngilizce öğretmeni olarakatandı. Öğrencileriyle birliktesahneye koyduğu üç İngilizce oyunu beğeni kazandı Yakın çevresindeki şair, Ahmet Zeki Muslu, yazar Filiz Gülmez ve Zehra Ünüvar ile yakın temas içinde bulundu.

 

 

1998 yılında İzmir’e taşındı, 2015 yılı itibariyle Karşıyaka’da yaşıyor Değişik edebiyat grupları içinde aktif görevler üstlendi, üstleniyor. Pek çok edebiyat etkinliğine davet edildi, panellerde konuşmacı oldu, radyo ve TV” programlarına katıldı.

Aydın da yaşadığı günlerde kısa süreli "Aydın Aydın kültür sanat dergisinin yazı işleri sorumluluğunu üstlendi. Beşparmak Kültür Edebiyat Dergisi. İzmir temsilciliğini yürütmekte Uzun süre Aydın Yerel Gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Milliyet Blok’ta araştırma ve deneme yazıları yayınlanıyor

“Yüreğimin Kanat Sesi, Yüreğim Elinde Kalır, Şiir Tanıktır Aşka ve Ninti” adlı şiir kitapları yayımlandı.

Kökenve Söylenceleriyle Deyimlerimiz adlı kapsamlı çalışmasıyla, Dil Fırçası ve "Şiirlerle Çocuk Bilmeceleri adlı eserleri yayınevleri tarafından incelenme aşamasındadır.(Kitap basıldı)

Afrodisias Sanat Adabelen, Agora, Aykırı Sanat, Berrin Bahar, Bilim ve Aklın Eşiğinde Eğitim, Batı Söz, Çağdaş Yaşam, Beşparmak, Çalı, Kasaba Sanat, Kıyı, İzmir İzmir, Patika. Öğretmen Dünyası, Sincan istasyonu. Tay, Tersakan Toros, Tmolos Edebiyat, Ünlem, Cumhuriyet (Genç Kalemler Köşesi),Yaşam Sanat gibi saygın kültür ve edebiyat dergilerinde şiir araştırma ve deneme yazıları yayımlandı, yayımlanıyor.

 

 

 

Yukarıdaki Resim 26 Nisan 2001 günü Aydın Şair ve Yazarlar Derneği tarafından Rahmetli Büyüğümüz M.Kemal Yılmaz Beyefendinin yaş günü kutlamasından bir anı. Sağ Başta Dernek Başkanı (merhum) Turgay Aydın, Ahmet Zeki Muslu, ben (Abdulkadir Turhan), (Merhum) M.Kemal Yılmaz ve (Merhum) Mehmet Genç görülmekte.

Aydın Gazeteciler Cemiyetince iki ayrı dönemde İl Ödül komisyonu Özel, Beşparmak Dergisi (2008) Halil Kocagöz Özel aynı derginin 2010 şiir yarışmasında ikincilik. Mersin-Barış Kültür Festivali komitesince düzenlenen şiir yarışmasında (2011) ikincilik, İstanbul Şiir Atölyesince Uluslararası Cengiz Aytmatov Şiir Yarışmasında özendirme, Çalı dergisi (2012) şiir yarışmasında birincilik, 2013 yılındaki Mevlüt Kaplan Edebiyat ödülleri Çocuk Şiirleri yarışmasında özendirme ödülleri sahibidir.

Sevgili dostum arkadaşım Mehmet Genç’e Allahtan rahmet diler, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dilerim. Mekânın cennet olsun ışıklar içinde uyu sevgili dostum.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?